Скільки новобудов Києва
мають закриту територію?
У характеристиках нових житлових комплексів Києва часто фігурує пункт «закрита територія». ЛУН Місто порахував, який процент нових ЖК має огорожу. І подивився, чи завжди закрита територія — це перевага.
Від 2015 до 2019 року у Києві збудували 472 нових житлових комплексів. Понад половина з них мають повністю закриту територію — і від сторонніх, і від авто. І лише 18% неогороджені.

Пропозицію формує попит. Кияни часто надають перевагу закритим територіям, вважаючи їх більш безпечними. Така позиція не унікальна. Огороджені спільноти житлових комплексів, gated communities, є популярними у багатьох країнах світу — США, Британії, Бразилії, Аргентині, Мексиці, Південній Африці, Китаї. Закритими є цілі мікрорайони зі своїми вулицями, парками, ігровими та спортивними майданчиками.

Паркан асоціюється з безпекою, але дослідження ставлять безпечність огороджених спільнот під сумнів. Аналіз огороджених спільнот Південної Африки продемонстрував, що паркан не є гарантією відсутності таких злочинів як пограбування зі зломом, й у деяких випадках навіть провокує злочинну діяльність як вночі, так і вдень.

Закриті території сприяють сегрегації, розділенню на своїх та чужих. Колишній мер Барселони та екс-виконавчий директор Програми ООН з населених пунктів Хуан Клос каже, що gated communities породжують ворожість, підозрілість, соціальну напруженість і відчуття страху.

Рік тому у Лондоні заборонили окремі ігрові майданчики у всіх майбутніх житлових комплексах міста.

І ще паркани просто заважають дістатися з пункту А у пункту Б. На початку року на сайті Київради з'явилася петиція з проханням забезпечити безперешкодний прохід до станції метро. Шлях став незручним після того, як ЖК частково закрив свою територію.

Як же зробити територію безпечною без парканів? Кілька рішень під час воркшопу напрацювали команди «Агентів Змін» та «Архіматика» — Розкриваємо закриті спільноти: Як ми можемо зробити безпечний ЖК без паркану.

  • Дбати про якісне освітлення території ЖК, так простір не вимиратиме у темну пору. Не допускати появу затемнених територій, темних кутків — вони є зручними тільки для нападів, пияцтва та вандалізму.
  • Вболівати за активний перший поверх будинків. Ба більше, вітрини магазинів та двері під'їздів мають бути прозорі — так простір буде більш освітленим та добре проглядатиметься.
  • Спонукати до відкриття у комплексах затребуваних бізнесів — кафе, магазини, майстерні з якісним сервісом стануть магнітом для сусідів і мотивуватимуть їх проводити більше часу на території ЖК.
  • Встановлювати марковані камери спостереження та «тривожні кнопки». Люди будуть попереджені про відеоспостереження і це спонукатиме дотримуватися правил.
  • І головне — створювати простір, який мотивуватиме проводити час біля дому, знайомитися та спілкуватися з сусідами. Не обмежувати дозвілля подвір'я стандартним набором лавка-турнік-майданчик для малечі.

    «Проводити час серед знайомих тобі людей (хоча й не близьких) значно безпечніше, ніж серед незнайомців», — доходять висновку учасники воркшопу.
Інші статті на тему: