Чи потрібен Києву парк на Олімпійській?
Вже понад 10 років неподалік Олімпійського стадіону височіє глухий паркан. За ним мало початися будівництво, але котлован затопило і ділянка стоїть покинутою. Кияни подали петиції за перетворення території на парк, а команда ЛУН Місто дослідила, чи справді тут потрібна зелена зона.
До 2005 року на нині закинутій ділянці знаходилося Трамвайне депо. Його перенесли й на вільній території мало активізуватися будівництво. Але цього не відбулося. Йшли роки — природа брала своє: на 5 гектарах «Трамвайного парку» розрослися дерева, підтоплений котлован перетворився на озеро, його заселили качки. Городяни звикли до обклеєного афішами паркану. Та минулого року активісти подали першу петицію до Київради за облаштування зеленої зони на цій території, у січні з'явилася друга.

Як зрозуміти, що на певній локації справді необхідний парк чи сквер? Показників багато:
  • тут живе або працює багато людей,
  • незабаром тут стане ще більше людей,
  • тут мало зелених зон та висока температура поверхонь влітку,
  • тут погана якість повітря.
Тож ми провели кілька підрахунків та експериментів. Спочатку проаналізували, що знаходиться у 5- та 10-хвилинній пішохідній доступності до парку. Ця територія майже сягає площі Льва Толстого та трохи не дістає Палацу «Україна». Щоб дізнатися, скільки людей живе та працює на цій території, ми запитали дані у компанії A+C. Виявилося, що:

  • у 5-хвилинах пішки від потенційного парку мешкає 7 тисяч жителів і є 30 тисяч робочих місць. Це майже рівнозначно населенню Вишневого;
  • у 10-хвилинах пішки мешкає 30 тисяч людей, робочих місць 50 тисяч. Це більше ніж Ірпінь та Гостомель разом взяті.
У найближчі роки кількість жителів ще збільшиться — у 5- та 10-хвилинній доступності збудують нові житлові комплекси на приблизно 3000 квартир.
Доступність парку також визначається рельєфом. Щоб проаналізувати висотність Києва, ми взяли карти створені в рамках місії NASA — Shuttle Radar Topography Mission. Парк Шевченка та Ботсад Фоміна знаходяться нагорі, тому з району «Олімпійської» туди йти довше та менш зручно ніж по рівнині чи згори до нового парку.
Наявний зараз рівень озеленення ми оцінили за допомогою сервісу Earth Observing System та нашої карти найспекотніших місць Києва. Влітку температура асфальту, бетону тут сягає 33 градусів; частка озеленення території становить до 23%.

Рівень забруднення повітря ми дізналися за допомогою мобільного вимірювача якості повітря ЛУН Місто. Визначали рівень дрібнодисперсного пилу PM 2.5. Біля Антоновича, Короленківської, Великої Васильківської індекс якості повітря (AQI) сягнув рівня Нездоровий для чутливих груп населення — людей з респіраторними та серцево-судинними захворюваннями, людей похилого віку, дітей. Навіть на околицях ще не облаштованого парку цей показник знизився до Прийнятний.
Чим ми дихаємо біля Олімпійської
Біля можливого парку: Максимальний показник AQI 84
Біля дороги на Антоновича та Короленківській: Максимальний показник AQI 149
Біля дороги на Антоновича та Короленківській: Максимальний показник AQI 149
Тож, які плюси отримає Київ від нового парку неподалік Олімпійського стадіону:
  • 80 тисяч людей зможуть відпочивати в парку, пройшовши 10 хвилин,
  • 37 тисяч людей зможуть відпочивати в парку, пройшовши 5 хвилин,
  • якість повітря на території парку має шанс досягти індексу Добре.

Щоб дізнатися більше, дивіться наші графіки про парк. А після читайте нещодавнє дослідження про складові київського туману на Бесарабці.
Інші статті на тему: