Моніторинг якості повітря
ЛУН Місто Air
тепер працює у Львові
21 квітня 2021 команда проєкту міських досліджень ЛУН Місто за підтримки Львівської міської ради запустила інтерактивну карту якості повітря ЛУН Місто Air Львів. Тепер мешканці можуть перевірити рівень забруднення повітря у місті в реальному часі.
Фото: Львівська міська рада / Роман Балук
30% усіх хвороб у світі – від низької якості повітря. Тож для нас питання екології – питання забруднення атмосфери, альтернативних видів транспорту та якісного управління відходами – це питання №1. Так, у Львові вже кілька років працює пересувна лабораторія, яка досліджує якість повітря в тих точках міста, де є найбільше скупчення людей та автівок, діє станція моніторингу на вул. Пластовій, де ми будуємо сучасний сміттєпереробний завод. Тож радо вітаємо таку ініціативу. Нам важливо, щоб львів'яни могли оперативно і в режимі реального часу відстежити стан справ довкола себе. А ми, своєю чергою, і надалі працюватимемо над тим, аби жити у Львові було комфортно та здорово.
— Андрій Садовий,
міський голова Львова
Фото: Львівська міська рада / Роман Балук
Зараз у Львові встановлено понад 15 станцій ЛУН Місто Air, які щосекунди моніторять стан якості повітря та передають дані на інтерактивну карту. Більшість станцій розмістили у себе волонтери, а також 3 станцій розміщені на міських локаціях Львові: Львівська міська рада (пл. Ринок, 1), Lviv Open Lab (просп. Червоної Калини, 58), Startup Depot (муніципальний стаптап інкубатор, вул. Весняна, 4).

Минулого року проєкт моніторингу якості повітря ЛУН Місто Air стартував у Києві, де уже встановлено понад 80 станцій. У Львові також планується розширення мережі станцій.
Фото: Львівська міська рада / Роман Балук
Компанія ЛУН — це українська ІТ-компанія, яка розробляє онлайн-сервіси для пошуку житла. Нам важливо, щоб наші користувачі могли обирати житло у якісних та комфортних місцях. Саме тому ми близько двох років тому започаткували ініціативу ЛУН Місто, яка досліджує міста на комфорт та благоустрій. Ми розробили мапу благоустрою, на яку хотіли нанести показники якості повітря. Однак виявили, що немає достатньої якості та кількості датчиків, щоб нанести показники на нашу карту.

Ми вирішили розробити цю систему з нуля, підключивши знайомих з факультету радіофізики, електроніки та комп'ютерних систем КНУ імені Шевченка, які допомогли нам розробити мережу станцій. Розробка тривала більш як півтора року, і десь пів року тому ми запустили першу частину мережі у Києві. Сьогодні ми запускаємо цю мережу у Львові.
— Андрій Міма,
співзасновник ЛУН та ідеолог проєкту ЛУН Місто Air
Фото: Львівська міська рада / Роман Балук
Користуватися картою просто — достатньо перейти за посиланням і подивитися на колір позначок. Якщо вони зелені — можна не переживати, повітря безпечне; якщо колір зміщується у бік червоного — справи гірші і варто відкласти тривалу прогулянку.

Вимірювати якість повітря важливо, бо за даними ВООЗ, забрудненим повітрям щодня дихають 9 з 10 людей. Це призводить до серцево-судинних захворювань, захворювань дихальної системи, впливає на роботу мозку. Особливо шкідливими є завислі часточки розміром кілька мікронів — PM 1, PM 2,5, PM 10. Вони такі дрібні, що можуть проникати через природні бар'єри людського організму. За даними американських та італійських вчених, висока концентрація цих часточок може погіршувати перебіг Covid-19.

Станції ЛУН Місто Air вимірюють концентрацію саме цих наддрібних часточок — PM 1, PM 2,5, PM 10. А також температуру та вологість — це допомагає команді точніше визначати якість повітря.

Серед переваг станцій ЛУН Місто Air: висока частота вимірювань; калібрування між собою та з «еталоном»; вимірювання на відстані 50 см від стіни будинку — це відповідає стандартам встановлення станцій. Станції захищені від сонячного випромінювання, дощу і водночас мають добру вентиляцію. Корпуси станцій, надруковані на 3D-принтері, завдяки цьому їх легко оновлювати та масштабувати.
У рамках партнерства з проєктом ЛУН Місто Air ми також використовуємо дані з інтерактивної карти якості повітря та відображаємо в чатботі City Helper Bot (працює на платформах Telegram та Facebook Messenger – прим. ред.). Аби дізнатись про якість повітря у Львові через чатбот, потрібно в головному меню обрати розділ «Благоустрій» та категорію «Якість повітря». Поділившись своїм місцем розташування, користувач отримає інформацію про якість повітря від найближчої станції в радіусі 1,5 км, а також середні показники по місту.
— Олена Гунько,
керівниця управління інформаційних технологій Львова
Посилання на карту: misto.lun.ua/air/lviv
Деталі про проєкт: misto.lun.ua/air-about
Чатбот City Helper Bot: city-helper.com

Відео: Львівська міська рада / Андрій Андрух
Інші статті на тему: