ЛУН Місто запустив
інтерактивну карту
якості повітря
Кожен охочий може перевірити рівень забруднення у Києві та передмісті
у реальному часі
17 вересня 2020 команда проєкту міських досліджень ЛУН Місто запустила інтерактивну карту якості повітря ЛУН Місто Air.
Тепер кожен охочий може дізнатися, чи повітря за вікном достатньо чисте для прогулянок і чи безпечно провітрювати приміщення прямо зараз.

Користуватися картою просто.
Дані зі спеціальних станцій, що розставлені по всьому місту та у передмісті, надходять на сервер, і відразу потрапляють на карту. Користувачу досить перейти за посиланням, і подивитися на колір позначок: якщо вони зелені — можна не переживати, повітря безпечне; якщо колір зміщується у бік червоного — справи гірші і варто відкласти довгу прогулянку.
Зараз на карті близько 50 станцій, і ми збільшуємо їхньою кількість. Розробка станцій для карти тривала понад півтора року, ми витратили близько 400 тисяч гривень. Ми працювали спільно з командою з факультету радіофізики, електроніки та комп'ютерних систем КНУ імені Шевченка. Велика робота, але тепер ми знаємо, коли можна відчиняти вікна, а коли ні, коли варто йти на прогулянку з дитиною, а коли краще зачекати.
Андрій Міма,
співзасновник ЛУН та
ідеолог проекту ЛУН Місто Air:
Моніторинг якості повітря досить складна задача. Ще кілька років тому станції для моніторингу були занадто дорогими і використовувалися лише науковцями. Але технології не стоять на місці. Ми розробили станції, що коштують до 50 доларів. У них використовується сенсор, що працює на основі розсіювання лазерного випромінювання, як в професійних каліброваних сенсорах. Написали для них програмне забезпечення, розробили корпуси.
Наразі проводимо тестування та дослідження їх показників.
В'ячеслав Борецький,
доцент, кандидат фізико-математичних наук, ФРЕКС КНУ Шевченка,
керівник команди розробки ЛУН Місто Air
Чому взагалі треба вимірювати якість повітря?
За даними ВООЗ, забрудненим повітрям щодня дихають 9 з 10 людей. Це призводить до серцево-судинних захворювань, захворювань дихальної системи, впливає на роботу мозку.

Особливо шкідливими є завислі часточки розміром кілька мікронів — PM 1, PM 2,5, PM 10. Вони такі дрібні, що можуть проникати через природні бар'єри людського організму. За даними американських та італійських вчених, висока концентрація цих часточок може погіршувати перебіг Covid-19.

Станції ЛУН Місто Air вимірюють концентрацію саме цих наддрібних часточок — PM 1, PM 2,5, PM 10. А також температуру та вологість — це допомагає команді точніше визначати якість повітря.
Серед переваг станцій:
  • висока частота вимірювань;
  • калібрування між собою та з «еталоном»;
  • вимірювання на відстані 50 см від стіни будинку — це відповідає стандартам встановлення станцій;
  • станції захищені від сонячного випромінювання, дощу і водночас мають добру вентиляцію;
  • корпуси станцій, надруковані на 3D-принтері, завдяки цьому їх легко оновлювати та масштабувати.

Посилання на карту: misto.lun.ua/air
Деталі про проєкт: misto.lun.ua/air-about
Інші статті на тему: