Як змінилося повітря Києва
за 20 років?
Команда ЛУН Місто разом зі студентами Кафедри економічної та соціальної географії КНУ Шевченка дослідила архіви гідрометеспостережень з 1999 року.
На графіку: Середньомісячні концентрації формальдегіду у повітрі Києва, у кратності середньодобовим гранично допустимим концентраціям (ГДК). Цифри вертикальної осі позначають у скільки разів перевищені ГДК. Дані за червень-серпень 1999–2019 років. Джерело даних: Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського // Галузевий державний архів матеріалів гідрометеорологічних спостережень ДСНС України.
Чим ми дихаємо? Офіційним моніторингом забруднення атмосферного повітря Києва та Київської області займається Центральна геофізична обсерваторія. Має 16 постів у різних районах, повноцінно працюють 14. ЦГО перевіряє повітря на 20 забруднюючих речовин. Одна з домішок, вміст якої у повітрі Києва останніми роками регулярно перевищує норму — формальдегід.

Звідки береться формальдегід? Цей газ без кольору, але з різким запахом нових меблів, в атмосферне повітря мегаполісів викидає передусім автотранспорт. «Дякувати» за формальдегід маємо і деревообробним фабрикам, хімічним виробництвам.

Чому багато формальдегіду у повітрі — це погано? Він подразнює верхні дихальні шляхи, очі, шкіру. Від перевищення концентрації може першити у горлі. Нежить, чхання, кашель, почервоніння очей, свербіж шкіри — все це теж може бути через нього.

Наскільки у Києві все погано зі вмістом формальдегіду у повітрі? Це питання у Центральній геофізичній обсерваторії досліджують, порівнюючи показники з гранично допустимими концентраціями (ГДК). Так вираховують, у скільки разів перевищений безпечний рівень.

У червні 1999 року середньомісячна концентрація формальдегіду у повітрі Києва була у межах норми 0,4 ГДК. Від серпня 2006-го влітку норма завжди була перевищена. У липні 2019 показник був 3 ГДК, тобто перевищення у три рази. У серпні 2018-го — 5,7 гранично допустимих концентрацій.

Щоб дізнатися про цю динаміку, ми поринули у Галузевий державний архів матеріалів гідрометеорологічних спостережень ДСНС України. Опрацювали паперові бюлетені і перенесли дані в електронні таблиці. Це було довго. Сьогодні публікуємо перші результати нашої оцифровки.
Інші статті на тему: