Дослідження: Наскільки (не)безбарʼєрними є наші житлові будинки

ЛУН Місто спільно зі студентами КНУ Шевченка аналізують рівень архітектурної доступності житлових будинків

Студенти освітньої програми Урбаністика та міське планування географічного факультету КНУ імені Шевченка в рамках навчальної практики дослідили близько 1000 житлових будинків в українських містах. Рівень безбар’єрності оцінювали за допомогою Чеклиста Місто без меж: Житло, розробленого ЛУН Місто, КНУ та ГО “Безбар’єрність”.

За три тижні проаналізували будівлі у 23 містах України (великих, середніх та малих) - Київ, Чернігів, Одеса, Вінниця, Рівне, Івано-Франківськ, Житомир, Суми, Кропивницький, Кривий Ріг, Ніжин, Умань, Лозова, Гребінка, Ірпінь, Вишневе, Буча, Боярка, Біла Церква, Бердичів, Жовті Води, Володимир, Іллінці.

Оцінювали вхідну групу, укриття, двір, дитячі та спортивні майданчики, парковку, освітлення тощо. Нижче розповідаємо про результати.

“Це чудова співпраця. Університет з одного боку, соціальна ініціатива бізнесу з іншого. У мене під час студентства були не такі соціально важливі курсові, чесно кажучи. А тут ми разом робимо корисну справу - результати моніторингу виведені на нашу Мапу Місто без меж і всі охочі можуть подивитися рівень архітектурної доступності будинків. До речі, заповнити чеклист та промаркувати на Мапі рівень доступності свого будинку можуть всі небайдужі”, – ділиться враженнями Анна Денисенко, кураторка проєкту ЛУН Місто.

У Києві ми проаналізували рівень архітектурної доступності за понад 450 адресами - багатоповерхові житлові будинки різного року забудови. Загалом у Києві понад 10 тисяч житлових будинків, тобто це не вичерпні дані, але вони дають уявлення про загальну картину.

87% проаналізованих будинків Києва мають ґанок накритий навісом — тобто під час снігу, дощу там має бути не слизько.  69% мають достатньо освітлений двір, що суттєво підвищує рівень безпеки та елементарної зручності, 55% мають біля будинку зону для відпочинку (лавочку) з достатнім місцем поруч для крісла колісного або дитячого візочка. Це важливо зокрема для представників маломобільних груп — людей старшого віку, батьків з дітьми, людей з травмами. 31% проаналізованих дворів мають безбар‘єрний доступ до дитячого майданчика. Хоч якийсь ліфт є у 66% проаналізованих будинків.

З безбарʼєрністю входу у будинок ситуація гірша. Вхід в рівень з землею мають лише 30% проаналізованих будинків. Лише 9% мають нормативний пандус, тобто такий, що має кут від 3 до 5 градусів, ширину 1,2 м, з обох боків поручні й неслизьку поверхню. Важливо розуміти, що з більшим кутом пандусом складно, а то й неможливо скористатись на кріслі колісному без допомоги інших.

Щодо доступності укриттів. Лише 3% укриттів у досліджених будинках мають широкий вхід та нормативний пандус — укриття облаштовані, наприклад, на підземному паркінгу. У 8% з них є вбиральня, проте в жодному ми не знайшли вбиральні для людей з інвалідністю.

Більше даних дивіться на графіку.

Також були проаналізовані міста Київської області - Буча, Вишневе, Біла Церква, Ірпінь, Боярка. Загалом ми говоримо про окрему вибірку 77 адрес в різних містах та районах по Київській області. Дивіться графіки.

Стан доступності будинків в маленьких містах України не сильно відрізняється від загальної картини, переважно це пов‘язано із типовим старим житловим фондом. До прикладу взяли місто Гребінка Полтавської області. Нормативних укриттів, паркінгів, ліфтів в будинках в місті майже немає. Проте у проаналізованих будинках, передусім двох- та пʼятиповерхових, добре розвинена інфраструктура дворів, дитячих та спортивних майданчиків.

Важливо зауважити, що це окрема вибірка, а не загальний аналіз всіх наявних будинків в місті. І оцінка не виключає певну субʼєктивність.

Проєкт Місто без меж — це соціальна ініціатива ГО ЛУН Місто. Ініціатива охоплює Мапу безбарʼєрності Місто без меж, де марковані будинки, кав’ярні, магазини, парки, зупинки, світлофори тощо – простори, які зробили певні кроки в напрямку доступності. А також Чеклист безбар’єрності Місто без меж, за допомогою якого кожен охочий може за кілька хвилин проаналізувати рівень доступності будинку або закладу, чим допомогти людям зорієнтуватися у рівні доступності локацій.

Незабаром подібні чеклисти будуть розроблені також для Парків, скверів, Громадського транспорту.

Не залишайтесь байдужими, кілька хвилин вашого часу допоможуть знайти комфортне житло, місце дозвілля кожному. Заповніть Чеклист Місто без меж та розкажіть про це в соцмережах 🧡