Київ, Львів, Одеса - де було найчистішим повітря у 2023

Опубліковано: 14 січня 2024

Команда ЛУН Місто AIR щосекунди протягом року вимірювала якість повітря та ділиться результатами. Оцінювали концентрацію наддрібних часток PM2.5 - серед їх джерел авто, опалення, пожежі.

ЯКІ ПОКАЗНИКИ У МІСТАХ

87% часу протягом 2023 року повітря в Києві було чистим (AQI до 50). 13% часу повітря було прийнятним (AQI до 100). Нездорове повітря у медіанах за добу по місту не фіксували. Підвищення показників у столиці було у січні-березні та у грудні.

AQI (Air Quality Index) – американський індекс якості повітря, що використовується у багатьох країнах світу. Чим нижче значення AQI, тим краще для здоровʼя.

У 2022 показник Повітря чисте у Києві ми фіксували подібний відсоток часу - 85%. Водночас були і періоди перевищень: на початку року, коли через військову агресію росії велися активні бойові дії у Київській області, та наприкінці року - у період блекаутів.

У 2021 році у Києві повітря було на позначці Чисте 66% часу. Серед можливих причин - інтенсивніша робота підприємств та більша кількість автівок.

У Львові у 2023 році чистим повітря було 76% часу, 24% часу було прийнятним. Підвищення показників у Львові спостерігалось у січні-квітні, у першій половині вересня та грудня.

В Одесі у 2023 році чисте повітря було 92% часу, Повітря прийнятне - 8%. Тут підвищення показників припадає на січень-березень, кінець грудня.

Розрахунки щодо річних показників ЛУН Місто AIR робили на основі медіан за добу по місту в цілому. Тобто на окремих станціях в окремі періоди показники могли бути іншими - більшими чи меншими ніж на графіках.

Слідкувати за показниками по містах у реальному часі можна на карті ЛУН Місто AIR https://misto.lun.ua/air

ЯК ОБЧИСЛЮВАЛИ ПОКАЗНИКИ

Якість повітря оцінювали на основі показників станцій ЛУН Місто AIR за концентрацією PM2.5 - наддрібних часток, які утворюються зокрема в результаті процесів горіння. Серед джерел цих часток — автомобілі, опалення, пожежі тощо. Всесвітня організація охорони здоровʼя приділяє наддрібним часткам особливу увагу, бо вони негативно впливають на серце, дихальну систему, мозок.

Показник AQI до 50 - повітря чисте, 51-100 - прийнятне, 101-150 - нездорове для чутливих людей, 151-200 - нездорове, 201-300 - дуже нездорове, від 301 - повітря небезпечне

ПРО ЛУН Місто AIR

ЛУН Місто AIR — українська громадська система моніторингу якості повітря.

Проєкт діє 5 років, над ним працюють команди IT-компанії ЛУН та факультету радіофізики, електроніки та компʼютерних систем КНУ ім. Шевченка.

Зараз мережа доступна в 12 містах: Києві, Львові, Одесі, Чернівцях, Хмельницькому, Тернополі, Івано-Франківську, Ужгороді, Вінниці, Рівному, Луцьку та Житомирі.

2024 року на карті зʼявляться нові міста.

Показники у реальному часі виводяться на карту https://misto.lun.ua/air, у Telegram- та  Viber-боти, у віджет для iOS. Сервіси ЛУН Місто AIR доступні з телефону та комп’ютера.

Дані ЛУН Місто AIR  пройшли апробацію та транслюються  швейцарською компанією IQAIR, північно-македонською AirСare, французькою Plume Labs, а також українською ЕкоЗагрозою від Міндовкілля, міськими застосунками.