Які новобудови
є офіційно проблемними?
ЛУН Місто спамить запитами чиновників, щоб розібратися, які новобудови Києва офіційно відносяться до проблемних.
Щоб знизити ваші ризики потрапити на проблемну новобудову, на ЛУН є ціла низка інструментів. Маркування ненадійних новобудов, сервіс «Моніторинг будівництва» (де можна подивитися, як просувається будівництво), стрічка новин (де інформують про перенесення дати введення в експлуатацію житлового комплексу), розділ «Документи» (де можна подивитися, які папери є, а яких немає, перевірити, чи немає судових справ по ЖК).

Але проєкт міських досліджень ЛУН Місто вирішив отримати ще й офіційний список проблемних ЖК від міської адміністрації. Читайте нашу нудну, але повчальну історію. А перед цим подивіться відео з дивовижною юристкою ЛУН Настею Осінцевою — вона розкаже про найважливіші документи новобудов.
Перший перелік проблемних
Пошук списку ми почали просто з сайту КМДА. Там натрапили на документ з довгою назвою «Перелік проблемних об'єктів житлового будівництва (об'єктів самочинного будівництва та довгобудів), які потребують прийняття спеціального Закону України». І дуже зраділи: «Ось він, вичерпний офіційний перелік проблемних новобудов!»

Але раділи зарано. Виявилося, що у деяких ЖК зі списку КМДА були відсутні причини, чому їх вважають проблемними (вул. Каунаська, 2-А, вул. Будівельників, 30, вул. Сім'ї Кульженків, 22, просп. Перемоги, 131, вул. Добробутна, 1,3, вул. С.Руданського, 9-А), і деякі з будинків без причин були вже збудовані та заселені (вул. Тихорецька, 30/7, просп. Григоренка, 39-Б).
У чому проблемність
Ми вирішили написати запит до КМДА і дізнатися, що не так із цими будинками, за якими критеріями ці будники відносять до проблемних. Потім відправили ще один запит, і ще один.

У результаті трьох запитів ми дізналися, що не так із вже заселеними будинками.
Той, що вул. Тихорецькій, 30/7 дійсно збудований, але, за даними КМДА, йому не присвоєна поштова адреса, а ще ведеться внутрішнє розслідування органами внутрішніх справ з приводу цього будинку.
У того, що на проспекті Григоренка, 39-Б, згідно відповіді, відсутні документи на земельну ділянку, дозвільна документація на будівництво та підготовчі роботи, проте там вже проживає 56 сімей.

Дізналися причини проблемності й для інших будинків. Питання лишилися лише по двох — вул. Каунаській, 2-А та вул. С.Руданського, 9-А.
Які ж критерії проблемності
Законодавчо критерії, за якими можна визначити, що житлове будівництво проблемне, немає.
А проблемні новобудови зібрані на сайті КМДА — це такі, що є незавершеними, будуються коштом інвесторів-фізичних осіб і терміни прийняття їх в експлуатацію порушені більше ніж на 3 роки. У разі неспроможності забудовником продовжувати будівництво міські ради зобов'язані організувати роботу по завершенню такого будівництва. Але ніде не визначено, як саме. Тому на сайті міської адміністрації і зібрали список проблемних новобудов, сформували робочу групу і чекають поки Верховна Рада прийме закон, котрий пояснить, що робити.

Замість висновків: повного офіційного списку проблемних новобудов Києва не існує. Але підвищити свої шанси обрати новобудову без проблем, ви можете завдяки сервісам ЛУН.