ЛУН Місто починає моніторити
відбудову житла
в Бучі, Ірпені та Гостомелі

Перший крок — фіксуємо пошкодження та їхній рівень на інтерактивній карті ЛУН Місто Моніторинг.
Щоб переглянути інтерактивну карту, клікніть на зображення
Опубліковано 27 липня 2022

Від 2014 року ЛУН силами власних фотокореспондентів моніторить темпи будівництва житлових комплексів в Україні, щомісячно публікуючи фотографії новобудов. Зі вторгненням росії, ЛУН фотофіксує і їх руйнування.

Для демонстрації масштабів руйнування і темпів відновлення, ми створили інтерактивну карту ЛУН Місто Моніторинг. Тут зібрані фотозвіти новобудов, зокрема, з деокупованої частини Київської області. Близько 74% новобудов Бучі, Ірпеня та Гостомеля мають невідремонтовані ураження різного ступеню, про це свідчать результати моніторингу за червень та липень.

Більша кількість новобудов мають руйнування фасадів та вікон, але є і будинки з критичними пошкодженнями залізобетонного каркаса. Такі потребують коштовної реконструкції або навіть демонтажу. Так цього тижня був демонтований будинок у житловому масиві «Нова Буча», що постраждав внаслідок березневого бомбардування.
  Руйнації отримало не лише житло, а й інфраструктура міст. На карті ЛУН Місто Моніторинг опублікована також теплова карта руйнувань від RebuildUA. На основі знімків з дронів команда проєкту підраховує руйнацію внаслідок вторгнення. Фіксують пошкодження від гаражів і МАФів до багатоповерхівок.

  Загальна сума збитків від руйнування в Бучі становить понад 5,2 млрд гривень, а в Ірпені — більш як 23,5 млрд грн, відповідно до звітів RebuildUA.
  Згідно зі статистикою цін від ЛУН, до війни житло в передмісті коштувало на 30% дешевше за середню столичну ціну, і одним з рушіїв розвитку забудови Бучі, Ірпеня та Гостомеля була хвиля переселенців зі східних областей та Криму після нападу росії у 2014 році. Станом на лютий 2022 у Бучі будувалось 20 житлових комплексів. В Ірпені в 111 новобудовах, а в Гостомелі — у 17 житлових комплексах була можливість придбати нові квартири від забудовників.

  Загалом в Україні забудовники повернулись до роботи більше ніж на 80% новобудов. У Києві цей показник складає 60%, у західних областях — до 90%, на півдні, зокрема в Одеському регіоні — 66% новобудов продовжують продажі та будівництва.
  «Ще в кінці березня 2022 року у ВРУ зареєстровано законопроєкт №7198, який передбачає компенсацію за зруйновану або пошкоджену нерухомість. На жаль, станом на сьогодні, цей проєкт не набув статусу Закону, тож дієвий механізм компенсації в країні поки не запущений.

  Однак ми продовжуємо моніторинг будівництва в Україні. Як і за зруйнованими новобудовами в містах, що перші прийняли бій, фіксуючи темпи відбудови, так і за зведенням такого необхідного нового житла. За останніми даними, понад 200 000 заявок про пошкоджене житло на 14 мільйонів квадратних метрів було відправлено в Дію з початку війни».
  Анастасія Осінцева, юристка ЛУН
  © 2022 ЛУН Місто