Скільки нових ЖК у Києві мають закриту територію

Опубліковано: 12 червня 2023

Більша частина житлових комплексів Києва, побудованих після 2010 року, мають закриту територію для пішоходів та машин. Це майже 700 гектарів землі, до якої не можуть вільно потрапити більшість киян. Хоча дослідники міста запевняють: паркани не дають безпеку, а якісний публічний простір можна отримати й без них, мешканці закритих ЖК відмовлятися від парканів не поспішають. Тим часом інші містяни втратили доступ до звичних маршрутів, берегу Дніпра чи зелених зон. Разом із фахівцями розбиралися, як відкривати закриті ЖК.

На прохання The Village Україна аналітики ЛУН Місто порахували, скільки ЖК Києва мають закриту територію. Загалом проаналізували дані щодо всіх багатоквартирних житлових будинків, які звели після 2010 року, а також тих, які зараз будують чи тільки заплановані. З 834 житлових комплексів дані щодо доступу до території були стосовно 497 комплексів. З них більша частина (54%) закриті як для автомобілів, так і для пішоходів, ще 19% закриті тільки для машин. Трішки більше за чверть (27%) мають відкриту територію. Повну статтю читайте за посиланням.

«Зараз у Києві квартири у продажу є у 380 новобудовах. Серед них у 45% територія закрита від авто та сторонніх. У 13% – тільки від авто», – кажуть у ЛУН Місто.

Джерело: The Village Україна

Дослідники міста вірять, що досягти безпеки й комфорту міського середовища, яких прагнуть мешканці закритих ЖК, можна й без парканів.

«Прогресивніший спосіб підвищити безпеку – якісне освітлення, якісна охорона, зручні популярні публічні простори, активні перші поверхи. Бо там, де немає темних безлюдних закутків, завжди спокійніше», – каже в коментарі The Village Україна кураторка центру міських досліджень ЛУН Місто Анна Денисенко.

«Агенти змін» разом із ЛУН розробили посібник для девелоперів, архітекторів і всіх, хто так чи інакше залучений до міського планування, про те, як відкривати закриті території.

Ось кілька ідей із посібника:

Запорукою безпеки є велика кількість соціальних зв’язків між мешканцями. Досягати цього пропонують завдяки громадському простору, що спонукає до знайомств, і проведенню івентів – фестивалів, спортивних змагань.

Замість паркану довкола ЖК пропонують організувати «буферну зону» – рекреаційний простір, яким зможуть користуватись як мешканці комплексу, так і їхні сусіди. Створювати цей простір можна спільнокоштом із мешканцями району або за пайової участі забудовника (але для цього потрібні зміни до законодавства).

«Чому виникає ситуація, коли на один чудовий дитячий майданчик приходять з усього мікрорайону? Бо такий майданчик один на мікрорайон, – зазначає Анна Денисенко з ЛУН Місто. – У людей немає іншої можливості скористатися такою ж топовою публічною зоною. Тож що робити, щоби всі не йшли на одну локацію? Будувати низку локацій – на рівні міста, на рівні забудовника».

Чи всі закриті ЖК треба відкрити, Коли паркан поза законом, Як місто може вплинути на ситуацію? Читайте у статті The Village Україна: https://www.the-village.com.ua/village/city/situation/340029-skilki-zhitlovih-kompleksiv-kieva-mayut-zakritu-teritoriyu