За оцінками ООН, близько 10+ млн людей в Україні були вимушені залишити свої домівки, близько 6+ млн залишились в Україні. Після завершення бойових дій, багато хто буде намагатись повернутися додому, але через зруйновані міста нового житла потребуватимуть щонайменше 1 млн людей (моя особиста оцінка).
Розробляються програми будівництва масового тимчасового житла, але стандартні методи будівництва квартир потребують 1–2 роки для будівництва багатоповерхового будинку. Навіть якщо вдасться скоротити терміни вдвічі, до 6–12 місяців, ми все одно не встигаємо до цієї зими. А ще потрібен час на оздоблення квартири, це мінімум ще декілька місяців. А до холодного часу вже залишається 5 місяців.
На щастя, в Києві та багатьох містах Україні вже побудовані тисячі квартир, які наразі використовуються не для житла, а як інструмент інвестицій або заощаджень. Через недовіру до банківської системи найкращим заощадженням коштів за останні 8 років будо «проінвестувати в новобудову» — в Києві, Одесі, Львові. За моїми оцінками, близько 10–20% від побудованих 1м+ квартир за останні 8 років є інвестиційними та не використовуються зараз за призначенням. Це дає нам потенціал в 100–200 тисяч готових квартир.
Інвестиційні квартири купують на старті будівництва новобудови за привабливою ціною, а потім або перепродають, коли новобудова добудується, або ремонтують і здають в оренду, або залишають як заощадження. Саме останні квартири нас цікавлять як невикористаний потенціал. Таких квартир може бути порядку 50–100 тисяч.
Зараз бар'єром для використання цих квартир є необхідність зробити там ремонт, а це додаткові витрати для власника. Але якщо держава профінансує ремонт, то ці квартири можуть швидко потрапити на ринок житла.