Ужгород - нове місто на карті ЛУН Місто AIR
Кожен охочий може в реальному часі перевірити, наскільки чисте повітря за вікном, а також подати заявку на встановлення станції
12 квітня 2023 року відбувся офіційний запуск проєкту аналізу якості повітря в Ужгороді від ЛУН Місто AIR.
Станції розставлені по місту та щосекунди моніторять якість повітря за вікном. Прилади вимірюють особливо шкідливі для здоров’я забруднювачі — концентрацію PM1, PM2.5, PM10. Ці наддрібні частки не видно неозброєним оком, їхнім джерелом є передусім процеси горіння – вихлопи авто, дим труб, пожежі.
Показники у реальному часі виводяться на карту, у Telegram- та Viber-боти, у віджет для iOS. Сервіси ЛУН Місто AIR доступні з телефону та комп’ютера.
Протягом останніх кількох місяців станції працювали в Ужгороді у тестовому режимі і команда ЛУН Місто AIR поділилася першими результатами на прес-конференції.
Понад 93% часу моніторингу концентрація PM2.5 у повітрі Ужгорода була на задовільному “Повітря чисте” та “Повітря прийнятне”. Це рівні, при яких можна гуляти та провітрювати приміщення.
Нездоровою для чутливих осіб концентрація PM2.5 була близько 6% часу моніторингу. Чутливі особи – це діти, люди похилого віку, люди з захворюваннями серця, легенів, респіраторними. При такому показнику їм варто обмежити активності на вулиці. Нездоровою концентрація PM2.5 за спостереженнями ЛУН Місто AIR була 0,9% часу моніторингу. Показник “Повітря дуже нездорове” станції за останні кілька місяців спостережень не фіксували.
На стан повітря впливають погодні умови, наприклад, які не сприяють розсіюванню наддрібних часток – висока вологість, слабкий вітер. Також якість повітря залежить від сезону та часу доби.
Погіршують стан повітря інтенсивні вихлопи авто та опалення, інтенсивна робота генераторів. Серед розповсюджених причин погіршення якості повітря навесні – спалювання листя, стерні, що часто призводить до масштабних пожеж. Більш екологічним є компостування.
Станції передаються місту безкоштовно, обслуговування також є безкоштовним.
Подати заявку на встановлення станції може кожен охочий мешканець міста Ужгород, для цього потрібно заповнити заявку на сайті проєкту і якщо локація підійде для встановлення, команда надішле прилад.
Карта ЛУН Місто AIR https://misto.lun.ua/air/uzhhorod