ЛУН Місто AIR тепер моніторить повітря у Тернополі

Слідкуйте за показниками у реальному часі у наших сервісах та міському додатку "е-Тернопіль”

Опубліковано 10 квітня 2023

10 квітня 2023 року відбувся офіційний запуск проєкту аналізу якості повітря в Тернополі від ЛУН Місто AIR спільно з міським головою Тернополя з Сергієм Надалом.

Станції розставлені по місту та щосекунди аналізують якість повітря за вікном. Мережа вимірює концентрацію PM1, PM2.5, PM10. Це наддрібні частки, які не видно неозброєним оком, їх джерелом є передусім процеси горіння – вихлопи авто, дим труб, пожежі.

Показники у реальному часі виводяться на карту, у Telegram- та Viber-боти, у віджет для iOS. Сервіси ЛУН Місто AIR доступні з телефону та комп'ютера. Даним ЛУН Місто AIR довіряють всесвітні організації та українська ЕкоЗагроза від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

Станції передаються місту безкоштовно, обслуговування також є безкоштовним.

Фото: ternopilcity.gov.ua

Протягом останніх 8 місяців станції працювали у тестовому режимі і команда ЛУН Місто AIR поділилася першими результатами моніторингу.

Понад 52% часу моніторингу концентрація PM2.5 у повітрі Тернополя була низька – повітря чисте. Понад 43% часу моніторингу – повітря було прийнятне, це теж хороший показник.

Нездоровою для чутливих осіб концентрація PM2.5 була близько 4% часу. Чутливі особи – це діти, люди похилого віку, люди з захворюваннями серця, легенів, респіраторними. При такому показнику їм варто обмежити активності на вулиці.

Фото: ternopilcity.gov.ua

Нездоровою для всіх концентрація PM2.5 за спостереженнями ЛУН Місто AIR була 0,7% часу моніторингу. Показник Повітря дуже нездорове наші станції за 8 місяців спостережень не фіксували.

Найвищу концентрацію наддрібного пилу стації ЛУН Місто AIR фіксували наприкінці 2022 року – 21-24 грудня. Аналогічні перевищення в аналогічний період ми спостерігали й у Києві. Серед можливих причин – погодні умови, які не сприяють розсіюванню наддрібних часток – висока вологість, слабкий вітер, інтенсивні вихлопи авто та опалення. Певний вплив також могла мати інтенсивна робота генераторів.

Серед розповсюджених причин погіршення якості повітря навесні – спалювання листя, стерні, що часто призводить до масштабних пожеж. Більш екологічним є компостування.

Загалом наприкінці осені, взимку, на початку весни концентрація PM2.5 вища, ніж у теплий період року (за винятком дуже спекотних безвітряних днів). Тож незабаром очікуємо на покращення якості повітря.

Зображення: ternopilcity.gov.ua