ЛУН Місто AIR запустив мережу в Івано-Франківську

Це восьме місто на карті громадського моніторингу якості повітря ЛУН Місто AIR

14 квітня 2023 року відбувся офіційний запуск проєкту аналізу якості повітря в Івано-Франківську від ЛУН Місто AIR.

ЛУН Місто AIR — українська громадська система моніторингу якості повітря, створена з метою покращення екологічної ситуації в країні.

Проєкт розробили команди української IT-компанії ЛУН та Київського національного університету ім. Шевченка, факультет радіофізики, електроніки та компʼютерних систем.

Станції розставлені по місту та щосекунди моніторять якість повітря за вікном. Прилади вимірюють особливо шкідливі для здоров’я забруднювачі — концентрацію PM1, PM2.5, PM10. Ці наддрібні частки  не видно неозброєним оком, їхнім джерелом є передусім процеси горіння – вихлопи авто, дим труб, пожежі.

Показники у реальному часі виводяться на карту, у Telegram- та Viber-боти, у віджет для iOS. Сервіси ЛУН Місто AIR доступні з телефону та комп’ютера.

Протягом останніх кількох місяців станції працювали в Івано-Франківську в тестовому режимі.

Понад 90% часу моніторингу концентрація PM2.5 у повітрі Івано-Франківську була на рівні  “Повітря чисте” та “Повітря прийнятне”. Це рівні, при яких можна гуляти та провітрювати приміщення.На стан повітря впливають погодні умови, наприклад, які не сприяють розсіюванню наддрібних часток – висока вологість, слабкий вітер. Також якість повітря залежить від сезону та часу доби.

Погіршують стан повітря інтенсивні вихлопи авто та опалення, інтенсивна робота генераторів. Серед розповсюджених причин погіршення якості повітря навесні – спалювання листя, стерні, що часто призводить до масштабних пожеж. Більш екологічним є компостування.

Станції передаються місту безкоштовно, обслуговування також є безкоштовним.

25 квітня 2023 ЛУН Місто AIR розпочав співпрацю з Івано-франківською міською радою. З цього приводу мали прес-конференцію з заступником міського голови Михайлом Смушаком.

Зокрема ЛУН Місто AIR надаватимемо дані про стан повітря департаменту економічного розвитку, екології та переходу на автономне опалення міської ради.

Карта ЛУН Місто AIR https://misto.lun.ua/air/ivano-frankivsk